Schody z marmuru czy granitu? Czy wystrój wnętrza ma znaczenie?

Wykańczanie wymarzonego domu czy mieszkania - niezależnie od jego metrażu - to zawsze pewne logistyczne, ale i stylistyczne wyzwanie. Pozornie łatwe decyzje mogą w ostatniej chwili stać się kością niezgody między domownikami. Decydując się na schody z kamienia naturalnego warto wziąć jednak pod uwagę przede wszystkim kwestie praktyczne. Czy lepszym wyborem pozostaje marmur czy też granit i od czego to zależy? Krótkie streszczenie problematyki poniżej.

Podkład schodów tworzony jest oczywiście ze znacznie trwalszego materiału, niż płyta. Na ogół wybierany jest beton, czy to do konstrukcji wewnętrznych czy zewnętrznych. Kluczowym momentem pozostaje jednak położenie płyt z kamienia naturalnego. Celem tego zabiegu jest nie tylko zapewnienie estetycznego wyglądu, ale również zwiększenie trwałości całej instalacji.

Kiedy granit ? Kiedy marmur?
Granitowe płyty cechuje najwyższa jakość - są wytrzymałe na działanie warunków atmosferycznych, dodatkowo ich właściwa konserwacja oraz zabiegi czyszczące powierzchnie nie wymagają używania wielu środków. Granit musi być regularnie oczyszczany z uwagi na to, że do wyboru są dwie jego struktury, bardziej ziarnista bądź polerowana. Każda z nich ma swoje zalety, ale i wady. Płyty o gładkiej powierzchni warto pokryć warstwą antypoślizgową - zabieg ten jest polecany zwłaszcza dlatego, że kamienne schody większość inwestorów decyduje się umieścić na zewnątrz budynku.

Granitowe płyty mogą być również typu piaskowanego, groszkowanego lub szczotkowanego, co zapewnia większe bezpieczeństwo użytkowania.
W niektórych przypadkach powodzeniem cieszy się montaż wewnętrznych granitowych schodów - doskonale komponują się one z wnętrzem w stylu industrialnym, klimatem loftu bądź w lokalach użytkowych.

Schody z marmuru to wariant wybierany zdecydowanie częściej w przypadku wystroju wnętrza domu czy kilkupoziomowego mieszkania. Marmur jest nieco mniej odporny na oddziaływanie wilgoci czy promieniowania UV, jednakże doskonale sprawdza się jako okładzina schodów i to nawet w przypadku miejsc o stosunkowo dużym natężeniu ruchu. Kolejnym atutem jest też fakt, iż marmur zapewnia dobrą izolację cieplną i dobrze "współpracuje" np. z ogrzewaniem podłogowym.

Koszty i korzyści płynące z eksploatacji
Niezależnie od tego, czy wybierzemy granitowe czy marmurowe schody można popuścić wodze fantazji i stworzyć we wnętrzu niepowtarzalną mozaikę. To propozycja dla osób ceniących nie tylko klasyczną elegancję, ale nawet dla miłośników stylu boho. Wszystko zależy od tego, jak dobierzemy kolory płyt oraz czy zdecydujemy się na dodatkowe zdobienia. By kamienne elementy wystroju stanowiły inwestycję na dłużej trzeba pamiętać o ich odpowiedniej konserwacji. Regularna impregnacja chroni powierzchnię przed zaplamieniem.

Zarówno wnętrze, jak i zewnętrzny wygląd domu wiele zyskują na obecności kamienia naturalnego. Dobrze utrzymane płyty marmurowe czy granitowe dodają elegancji tak projektom hołdującym prostocie, jak i bardziej wyszukanym realizacjom. Oczywiście urzeczywistnienie architektonicznej wizji wiąże się z konkretnymi kosztami. Dlatego też warto wybrać surowce renomowanych producentów, takich jak firma JP Pilch. Warto zwrócić uwagę, że marmurowe i granitowe płyty (dostępne w dziesiątkach kolorów oraz wzorów - również w ramach indywidualnych projektów) można przed zakupem obejrzeć osobiście w specjalnie zaaranżowanej do tych celów hali. Ułatwia to podjęcie najistotniejszych decyzji już w fazie, w której powstaje projekt.

Copyright © 2017 J.P. Pilch | Blog | Polityka cookies | Logowanie

Designed by: