Niewielka lecz elegancka łazienka w kamieniu naturalnym

Posiadanie własnego mieszkania czy domu dla wielu osób wciąż znajduje się w sferze marzeń. Ilość nowych lokali oddawanych pod klucz co prawda systematycznie wzrasta, lecz rosną również koszty zakupu metra kwadratowego powierzchni. Oznacza to, że często ambicje dotyczące metrażu naszej łazienki trzeba ograniczać. Często kosztem komfortu czy możliwości aranżacyjnych. Nie musi tak jednak być - współczesne rozwiązania wnętrzarskie, dostępne na rynku budowlanym najwyższej jakości materiały pozwalają na stworzenie kompaktowej, lecz wysmakowanej przestrzeni łazienkowej..

Kamień naturalny w łaźniach i pomieszczeniach toaletowych był stosowany od stuleci. Nic dziwnego, bo poza funkcjonalnością zapewniał on również prestiż. Do dzisiaj marmurowe blaty, trawertynowe okładziny ścian czy granitowe posadzki podnoszą rangę przestrzeni, w którą zostały wkomponowane. Nawet jeżeli dotyczy to łazienki o niewielkim metrażu. Poza tym - przy pomocy odpowiedniego wykorzystania materiałów można sprytnie wnętrze powiększyć. W jaki sposób zrobić to przy pomocy kamienia naturalnego?

Minimalizm niejedno ma imię
Niewielkie wnętrze najpraktyczniej jest urządzić w minimalistycznej formie. Popularnością cieszy się zwłaszcza skandynawska odmiana tego stylu, jednak również styl glamour może mieć bardziej stonowaną formę. Oczywiście podstawową zasadą czyniącą wnętrze przestronnym jest stosowanie jasnych barw. Zarówno marmurowe, jak i trawertynowe płyty są dostępne w bardzo szerokiej gamie kolorów - dodatkowo można prosić o ich przycięcie zgodnie z indywidualnymi potrzebami. Zarówno w stylu skandynawskim, jak i wnętrzach glamour mogą dominować beże, ecru, szarości - jednak akcenty w postaci kolorystycznego kontrastu (dla bardziej nowoczesnego efektu) czy też zdobień z kamieni półszlachetnych (jeśli inspirujemy się barokowymi formami) są wspaniałym sposobem na eleganckie wykończenie wnętrza.

Elegancja i praktyczność kamieni naturalnych
Niezależnie od tego, czy zdecydujemy się na zabudowaną kabinę prysznicową czy wannę - każdy element instalacji sanitarnej można wykończyć przy pomocy marmuru. Dlaczego warto wybrać właśnie ten kamień naturalny? Przede wszystkim o wiele lepiej znosi narażenie na wilgoć oraz działanie pary wodnej niż trawertyn. Głównie ze względu na swoją gładką strukturę (w opozycji do chropowatej powierzchni trawertynu). Ta właściwość marmuru pozwala również na powiększenie wnętrza lepiej niż matowe powierzchnie. Sam trawertyn może znaleźć zastosowanie jako element zdobniczy - takie akcenty w postaci mozaiki - oczywiście w określonej formie - również mogą podnieść zarówno estetykę wnętrza, jak i zwiększyć optycznie jego rozmiary. Zalecane jest układanie wzorów poziomych na ściany oraz wzorów z większych kafli - na posadzki.

Doskonałym pomysłem będzie także wzbogacenie wnętrza o refleksy świetlne. Grę świateł mogą zapewnić kamienie półszlachetne - szczególnie onyksy, które odpowiednio podświetlone stworzą we wnętrzu łazienki niepowtarzalny nastrój. Można nimi ozdobić zarówno umywalki, blaty, szafki na kosmetyki czy leki, a nawet lustra. Obecność tych ostatnich w dużo większej niż zazwyczaj ilości także pozwoli na wykreowanie wrażenia przestrzenności. Kluczowa jest nie tylko wielkość, ale i rozmieszczenie - lustro naprzeciw drzwi wejściowych to tylko jedna z opcji.

Inwestycja w przestrzeń, inwestycja na lata
Do głównych zalet marmuru należy oczywiście także jego trwałość - w zależności jednak od tego, jakim obciążeniom będzie poddawana posadzka czy blat - konieczne może być także zastosowanie granitu. Kroku tego nie trzeba się jednak obawiać, gdyż współcześnie płyty granitowe dostępne są w szerokiej palecie barw, mogą charakteryzować się odmiennymi wzorami - nadając wnętrzu elegancki bądź bardziej surowy, industrialny wymiar. Granit również może być polerowany, a jego pielęgnacja jest mniej problematyczna niż ma to miejsce w przypadku marmuru, trawertynu czy kamieni półszlachetnych. Doskonałym wykończeniem będą również akcenty z metalu - na przykład wieszaki, drzwiczki szafek, elementy wyposażenia.

Czego nie robić?
Może przyjść nam do głowy w toku tworzenia projektu, że kamienie naturalne czy materiały z kamieni półszlachetnych to zbyt duży wydatek do małej łazienki, która przecież i tak nie zamieni się w domowe SPA. Nic bardziej mylnego. Pełna aranżacja niewielkiego pomieszczenia z pewnością pochłonie mniejsze koszty, niż miałoby to miejsce na dużym metrażu. Dzięki temu możemy dać ponieść się fantazji i optymalnie wykorzystać posiadane warunki. Nie warto z pewnością tworzyć "efektu przestrzeni" przy pomocy fototapet, które świeciły triumfy w latach 90 - tych (przynajmniej w naszym kraju, podobnie jak disco - polo czy inne koszmarne czerpiące z wzorców rodem z amerykańskich filmów klasy C kreacje), a ostatnio ponownie wracają do łask. Nie tędy droga. Zwłaszcza, że na rynku naturalnych kamieni nie brakuje zróżnicowanych propozycji.

Copyright © 2017 J.P. Pilch | Blog | Polityka cookies | Logowanie

Designed by: