Kamień naturalny a aranżacja balkonu / tarasu

Urządzanie tarasu oraz ogrodu stanowi nie lada wyzwanie - zarówno pod względem wyboru materiałów, oszacowania kosztów projektu, jak i jego terminowej realizacji. Jednakże by cieszyć się relaksem w domowym zaciszu wcale nie trzeba mieszkać w willi. Również mieszkanie w kamienicy czy bloku stwarza możliwość zaaranżowania przestrzeni na zewnątrz. Pięknie utrzymany balkon czy weranda zdecydowanie czynią bardziej komfortowym codzienne funkcjonowanie. Podpowiadamy, jak wykorzystać do wykończenia tego typu elementów kamień naturalny.

Zdecydowaną zaletą balkonu jest fakt, że tworzy przestrzeń częściowo otwartą. Oczywiście ograniczeniem w realizacji naszych fantazji w zakresie aranżowania pomieszczenia może być jego niewielka powierzchnia. Jednakże rozwiązaniem - przynajmniej w zakresie wizualnym - może być wykorzystanie pewnych trików, które pozwolą na uzyskanie optycznego złudzenia. Pomocne mogą się okazać kamienie naturalne takie jak marmur, trawertyn czy granit - o ile zostaną umiejętnie wkomponowane w cały projekt.

Na początek warto pamiętać o właściwościach i fakturach poszczególnych surowców. Granit zdecydowanie najlepiej znosi zmiany temperatur, dlatego też świetnie nadaje się do wykańczania elewacji. Jest to trwały kamień naturalny, aczkolwiek może mieć tendencje do matowienia - stąd należy pamiętać o regularnym czyszczeniu i polerowaniu. Marmur czy trawertyn mogą stanowić uzupełnienie granitowych płyt bardziej w formie dekoracyjnej.

W ich przypadku konieczna jest impregnacja przy pomocy dedykowanych temu preparatów. Zarówno marmur, jak i wyróżniający się teksturą trawertyn występują w szerokiej gamie kolorów. Trawertyn częściej charakteryzują ciepłe odcienie, dodatkową ozdobą może być żywica wypełniająca porowatą powierzchnię. Warto pokusić się o stworzenie mozaiki - zarówno na posadzce, jak i na ścianach. Dzięki temu nasz balkon zyska niepowtarzalny wygląd.

Elementy z kamienia naturalnego można wykorzystać z powodzeniem także na balkonie zabudowanym. Ochrona przed warunkami atmosferycznymi - na przykład szklana - zapewnia dodatkowe dekoracyjne alternatywy. Zabudowany balkon jest dobrym rozwiązaniem również wtedy, gdy pragniemy hodować na nim wymagające gatunki roślin - na przykład egzotyczne wrażliwe na zmiany temperatury czy promieniowanie UV.

Wykańczając balkon, werandę czy taras można sięgnąć również po piaskowce czy bazalty. To korzystny wybór z uwagi na to, iż te kamienie naturalne są bardziej elastyczne i prostsze w obróbce - a co za tym idzie nadają się do tworzenia detali, form dekoracyjnych, parapetów, przepierzeń. Bazalt sprawdza się także jako okładzina elewacyjna. Warto pamiętać, iż mimo często niewielkiej przestrzeni dekoracja balkonu może generować różnego rodzaju trudności. Stąd istotne jest dokładne zaplanowanie projektu, uzgodnienie jego kolejnych etapów ze specjalistami - także w zakresie wykorzystywanych materiałów. Kamienie naturalne są obecne nie tylko w architekturze monumentalnej, jako element wystroju wnętrza rezydencji czy rozległych ogrodów umieszczonych na tyłach posiadłości. Równie optymalnym rozwiązaniem jest ich umieszczanie w mniejszych wnętrzach. Chcąc stworzyć iluzję większej przestrzeni można dodać także takie elementy dekoracyjne jak płyty z onyksem, który podświetlany (dzięki innowacyjnemu pomysłowi specjalistów z firmy JP.Pilch) pomaga budować niepowtarzalną atmosferę dzięki refleksom świetlnym.  

Copyright © 2017 J.P. Pilch | Blog | Polityka cookies | Logowanie

Designed by: