Kamień naturalny

Niezwykle szerokie zastosowanie kamienia naturalnego znane jest już od starożytności. Trwałe, a przy tym odznaczające się ponadczasową elegancją materiały kojarzone są głównie z wnętrzami kuchennymi czy łazienkowymi. Należy jednak pamiętać, że nie każdy kamień naturalny ma takie samo przeznaczenie. Kwestia użytkowania oraz konserwacji odgrywa szczególną rolę w przypadku łazienek. Tutaj warto kierować się zarówno względami praktycznymi, jak i rodzajem lokalu. Jak zaaranżować łazienkę w kamieniu w mieszkaniu, a jak w domu jednorodzinnym? Poniższy tekst pozwoli choć trochę rozwiać wątpliwości.

 

Niezależnie od miejsca...
Planując urządzanie łazienki pierwszą rzeczą, jaką należy wziąć pod uwagę przy tworzeniu i realizacji projektu jest rodzaj lokalu oraz metraż, jakim dysponujemy. To oczywiste, że najwięcej możliwości w zakresie zabudowania kabiny prysznicowej, wkomponowania w przestrzeń wanny oraz innych obiektów sanitarnych (np. ponownie popularnego bidetu) będziemy mieli w sytuacji, w  której budujemy dom od podstaw. Wówczas możemy zdecydować o liczbie łazienek, ich umiejscowieniu oraz o oddzieleniu części kąpielowej od toalety. Wraz z liczbą łaziek wzrastają oczywiście koszty wyposażenia, jak również wykończeń z kamienia naturalnego. Nie jest tajemnicą, że do preferowanych surowców w pomieszczeniach o wyższej wilgotności pozostaje marmur - a dobrej jakości płyty osiągają na rynku wyższe ceny. Nie zmienia to jednak faktu, że łazienka w domu jednorodzinnym z kamienia naturalnego posiada poza ceną same zalety. Należą do nich wspomniana już trwałość i estetyka, ale też łatwość  utrzymania w czystości oraz pielęgnacji.

Dodatkowo możemy wybierać spośród licznych wzorów, kolorów i faktur, wzbogacić projekt o dodatkowe elementy zdobnicze - jak ornamenty czy kamienie półszlachetne (np. onyks) umieszczone przy lustrze bądź umywalce. Dlaczego warto rozważyć taką opcję? Ponieważ onyks odpowiednio oświetlony zapewnia piękne refleksy w pomieszczeniu. Dodatkowo większa powierzchnia umożliwia wstawienie wanny oraz zastosowanie okładziny z kafli - nie tylko wygląda to efektownie, ale jest także łatwiejsza w utrzymaniu w czystości. Oczywiście kluczowa jest nie tylko jakość płyt, ale i sposób ich ułożenia.

 

Co jednak z mieszkaniem w bloku bądź kamienicy? Tutaj co prawda jesteśmy ograniczeni poprzez metraż i rozplanowanie przestrzeni - niemniej nie oznacza to, że kamień naturalny do takiej łazienki się nie nadaje. Wręcz przeciwnie. Dzięki jego właściwemu wykorzystaniu można stworzyć minimalistyczne wnętrze, które optycznie powiększy przestrzeń. Prostota wystroju pozwoli także na lepszą organizację - a tym samym utrzymanie porządku. Kolejną wskazówką dla właścicieli mniejszych łazienek chcących wykorzystać naturalne kamienie jest wybór jasnej palety barw - nietrudno znaleźć płyty bądź inne akcesoria marmurowe w barwach pastelowych, jasnych. Nie musi to oznaczać, że wnętrze będzie nudne. Beże, biele i szarości można uzupełnić o akcenty kolorystyczne w postaci np. niewielkiej ilości zdobionych płyt. Marmurowe blaty w przypadku zabudowanej umywalki są odpowiednie zarówno w przypadku większej, jak i mniejszej łazienki. Jeśli nie mamy takiej możliwości można pokusić się o zabudowanie umywalki wolno-stojącej. W przypadku kabiny prysznicowej taki montaż może być nieco utrudniony, ale można zdecydować się np. na częściową zabudowę.

 

...liczy się jakość (i konserwacja)
Niezależnie od tego, jakich rozmiarów jest nasze pomieszczenie łazienkowe - trzeba pamiętać o odpowiedniej konserwacji kamienia naturalnego. Wilgoć i wysoka temperatura powietrza mogą wpływać na wygląd płyt marmurowych (oraz granitowych, jeśli zdecydujemy się na taki wariant). Istotny jest zarówno odpowiedni sposób czyszczenia, jak i regularna impregnacja (marmur impregnujemy rzadziej niż nawet najlepiej oszlifowane płyty granitowe, bo cechuje go minimalna chropowatość faktury). Dodatkowo optymalna wentylacja jest konieczna. Przy wykładaniu posadzki należy już na wstępnym etapie uwzględnić, z jak dużym obciążeniem będziemy mieli do czynienia - chodzi tutaj o ilość użytkowników, ich ewentualne specjalne potrzeby (w przypadku osób niepełnosprawnych ruchowo poruszających się na wózkach).

Dzięki właściwemu "traktowaniu" kamienie naturalne mogą służyć nam przez długie lata. Co oznacza, że nieco wyższe początkowe koszty zdecydowanie się zwrócą - zwłaszcza, jeśli uwzględnimy konieczność częstszych remontów w przypadku innych rozwiązań.

Copyright © 2017 J.P. Pilch | Blog | Polityka cookies | Logowanie

Designed by: